In het nieuwste e-magazine van iBestuur staat een katern over de open overheid. Onder de titel ‘Open overheid als bouwsteen van de democratie’ vertellen ambtenaren en experts hoe de informatiehuishouding zich binnen de overheid blijft ontwikkelen, welke kansen dat biedt en welke dilemma’s daarbij horen.

In het nieuwe magazine van iBestuur wordt onder meer staatssecretaris Willemijn Aerdts voorgesteld en vertellen ambtenaren Martijn Aslander en Kees Verhoeven over de pilot informatieautonomie. Het katern over open overheid bevat vier aanvullende artikelen: wat betekent een open overheid in de praktijk? Hoe verhoudt een open overheid zich tot nationale veiligheid en de afhandeling van Woo-verzoeken?

Méér dan alleen de Woo

In een interview deelt Jolein Baidenmann, afdelingshoofd Open Overheid bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK), haar visie op een goede open overheid. Volgens haar gaat het veel verder dan alleen het naleven van de Wet open overheid (Woo): het bieden van ‘contextuele informatie’ – extra uitleg die duidelijk maakt waarom en hoe een besluit is genomen – bij dossiers en besluiten kan bijvoorbeeld tot meer begrip bij burgers leiden.

Openbaarheid en nationale veiligheid

Het tweede artikel gaat in op het groeiende spanningsveld tussen open data en nationale veiligheid. Openbare informatie over bijvoorbeeld grondbezit kan veel maatschappelijke waarde hebben, maar sommige gegevens kunnen ook risico’s opleveren als ze in verkeerde handen vallen. In het achtergrondverhaal gebruiken programmamanager Jeroen Leusink en technisch manager Adriaan van Natije van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) en Beeldmateriaal Nederland open geodata als voorbeeld. Zij vertellen welke risico’s er aan hun open geodata kleven.

Woo-verzoeken beter afhandelen

In de katern is ook aandacht voor de afhandelingstermijn van Woo-verzoeken. De wettelijke termijn van 42 dagen wordt nog niet altijd gehaald, maar er zijn aanwijzingen dat de afhandeling van verzoeken steeds sneller gaat. Serv Wiemers (directeur van de Open State Foundation) en Guido Enthoven (oprichter van het Instituut Maatschappelijk Informatie) vertellen wat er verandert en wat er nog nodig is om Woo-verzoeken sneller af te handelen.

Betekenisvolle openbaarmaking

In het vierde en laatste artikel uit het katern komt Ronne de Bruin aan het woord. Zij werkt bij het ministerie van BZK als beleidsmedewerker Open Overheid en deelt goede voorbeelden van betekenisvolle openbaarmaking. Volgens Ronne zit de kracht daarvan in de samenhang en de context die je aan de doelgroep meegeeft. Zo wordt openbaarmaking niet alleen een verplichting, maar ook een kans om informatie begrijpelijker en bruikbaarder te maken.

Wil je de vier artikelen lezen? Dat kan via de website van iBestuur.